Adobe Lightroom - edycja presetów oraz grup presetów

Adobe Lightroom – edycja presetów oraz grup presetów

Dzisiaj pokażę Wam jak w nieco bardziej zaawansowany sposób zarządzać presetami i ich grupami w Adobe Lightroom. Polecam potraktować te porady jako pewną ciekawostkę, gdyż być może będą one miały zastosowanie jedynie w dość specyficznych przypadkach. Niemniej jednak poniżej w artykule opiszę Wam w jaki sposób:

 1. zablokować możliwość zmiany nazwy i przenoszenia konkretnej grupy presetów (w oknie Presets)
 2. ustawić specyficzną kolejność presetów wewnątrz grupy
 3. dodać do presetów informacje o prawach autorskich

Aby dokonać takich zmian, będziemy potrzebować edytora tekstowego, gdyż każdy preset to tak naprawdę niewielki plik tekstowy. Może to być zwykły windowsowy Notatnik, ja natomiast wolę Visual Studio Code (darmowy, szybki, niewiele waży).

Poniższy wpis nie będzie traktował o takich rzeczach jak import/export presetów, przenoszenie presetów w drzewku, ukrywanie grup w drzewku – artykułów na ten temat jest już całkiem sporo w necie.

Btw. w artykule mówię o tzw. user presets (presety użytkownika). Te które są załączone wraz ze świeżą instalacją programu nie są edytowalne – można je jedynie ukryć w panelu.

Poniższe porady mogą mieć zastosowanie np. jeśli tworzysz, sprzedajesz, bądź udostępniasz presety oraz gdy pobierasz presety z internetu i po imporcie do programu widzisz, że panuje tam totalny bałagan.

1. Wydzielona grupa presetów (user presets) bez możliwości zmiany nazwy

Możesz spotkać się z sytuacją, gdy zaimportowane presety wyświetlane są w panelu w dość charakterystyczny sposób – oddzielone są od pozostałych grup dwiema poziomymi liniami (patrz grupa „Landscape”). Po kliknięciu prawym przyciskiem myszy (PPM) nie ma możliwości, aby zmienić nazwę tej grupy i jej zawartości:

panel Presets w programie Adobe Lightroom

Sprawdźmy, co odpowiada za taki stan rzeczy – rozwijamy grupę, wybieramy z niej dowolny preset, a następnie PPM i klikamy Show in Explorer.

opcja Show in Explorer w panelu Presets w programie Adobe Lightroom

W okienku które się pojawi znajdujemy wybrany preset i klikamy: PPM > Otwórz za pomocą > Notatnik / Visual Code Studio.

edycja presetu programu Adobe Lightroom w edytorze tekstowym

W edytorze tekstowym zwróć uwagę na wiersz 6 i parametr crs:Cluster, który jeśli posiada wartość (np. Landscape) to tworzy nam specyficzną grupę w okienku programu (oddzieloną przy okazji dwiema poziomymi liniami od pozostałych grup). Wartość parametru może być w zasadzie dowolna, a przynajmniej ja nie znalazłem informacji o ograniczeniach.

Jeżeli chcemy, aby taka grupa presetów wylądowała niżej w panelu Presets (wśród pozostałych presetów użytkownika) i możliwa była jej edycja, to zwyczajnie usuwamy wartość parametru:  crs:Cluster=””.

Tutaj ważna uwaga – każdy z presetów wewnątrz grupy/katalogu musi być wyedytowany w taki sam sposób, w innym wypadku niezmieniony preset zostanie przeniesiony do innej grupy w panelu Presets o takiej samej nazwie.

Dla lepszego zrozumienia – wygląd panelu przed zmianami (po lewej) i po zmianach (po prawej):

wygląd panelu Presets przed i po zmianach w edytorze tekstowym

2. Specyficzna kolejność presetów wewnątrz grupy

Domyślnie presety wewnątrz swojej grupy ułożone są w porządku alfabetycznym. Jeżeli jednak chcemy to zmienić i przykładowo, na samej górze umieścić ten najczęściej przez nas używany preset, to mamy dwie opcje:

 • zmieniamy nazwę presetu tak, aby na początku w nazwie znajdował się znak specjalny (# _ $, itd.), liczba lub odpowiednia litera alfabetu
 • otwieramy preset z dysku i w edytorze tekstowym zmieniamy wartość dla parametru crs:SortName
zmiana paramaterów presetu programu Adobe Lightroom w edytorze tekstowym

W tym wypadku wpisuję wartość 02, co skutkuje umieszczeniem go na pozycji nr 2 od góry, pomimo że nazwa presetu (Washington) domyślnie umieściłaby go na samym końcu w tej grupie.

I analogicznie – pozostawienie tego parametru bez żadnej wartości, przywraca domyślny sposób sortowania presetów.

A tak to wygląda w praktyce w panelu Presets:

specyficzna kolejność presetów wewnątrz grupy w programie Adobe Lightroom

3. Informacja o prawach autorskich zapisana w presetach Lightroom

Jeżeli tworzymy i sprzedajemy presety, być może warto umieścić w nich dodatkowe informacje o prawach autorskich.

W tym celu otwieramy w edytorze ponownie każdy preset po kolei i uzupełniamy dwa parametry crs: Copyright oraz crs:ContactInfo o odpowiednie informacje. Przykład poniżej, jak to wygląda u mnie:

edycja informacji o prawach autorskich w presecie do programu Adobe Lightroom

Umówmy się – taka informacja nie stanowi żadnego zabezpieczenia przed powielaniem, bądź kradzieżą naszych plików, niemniej myślę że warto wiedzieć o takiej opcji. Być może – komuś to pomoże.

4. Bonus

Poniżej małe podsumowanie parametrów oraz dodatkowo pozostałe, które możemy zmieniać w edytorze tekstowym:

 • crs:Copytright – zawiera informację o prawach autorskich
 • crs:ContactInfo – zawiera informacje kontaktowe do autora presetu
 • crs:Cluster – służy do przypisywania presetu do wydzielonej, zablokowanej przed modyfikacją z poziomu Lightrooma grupy
 • crs:Name – tu możemy uzupełnić preset o bardziej pełny opis
 • crs:ShortName – ta nazwa presetu wyświetla się w panelu w programie Lightroom
 • crs:SortName – wspomniany już parametr służący do sortowania presetów
 • crs:Group – służy do przypisywania presetów do „zwykłej” grupy
 • crs:Description – tu możemy wstawić dodatkowy opis

To tyle na dzisiaj. Daj znać jeśli widzisz gdzieś nieścisłość lub Ci się spodobało. Chętnie też dowiem się czy tego typu informacje były dla Was przydatne. Pozdrosy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *