iPhone - konwersja zdjęć z formatu .HEIC do .jpg

iPhone – konwersja zdjęć z formatu .HEIC do .jpg

Mój poprzedni wpis dotyczący problemu z kopiowaniem zdjęć z iPhone do PC cieszy się Waszym zainteresowaniem – cieszę się że mogłem pomóc i przynajmniej niektórym zaoszczędzić nieco frustracji i czasu.

Dzisiaj chciałbym poruszyć jeszcze jedną powiązaną kwestię. Temat dotyczy nietypowego formatu zdjęć którego używa iPhone – .HEIC oraz sposobu na to jak łatwo przekonwertować go do znanego nam .jpg.

Format .HEIC

Wraz z wydaniem iOS w wersji 11 firma Apple przedstawiła nowy format zapisu zdjęć .HEIC – generalnie dotyczy to m.in. iPhone 7 i nowszych modeli. Nowy format ma przede wszystkim za zadanie skompresować rozmiar plików (zdjęć oraz ich sekwencji, a także animacji – Live Photos), czyli zaoszczędzić miejsce w pamięci telefonu.

Problem polega na tym, że użytkownicy Windowsa mają problemy z odtworzeniem takiego formatu na swoim PC. HEIC nie jest rozpoznawany i nie otwiera się w standardowej przeglądarce zdjęć. Oczywiście użytkownicy komputerów z jabłkowni mają taką możliwość.

Jeśli chodzi o samą przeglądarkę zdjęć to tutaj mogę polecić darmowy FastStone Image Viewer, który sobie radzi z różnymi formatami zdjęć (wyświetla .HEIC, a także RAWy z aparatów). Mimo, że strona programu może odstraszać (lata 90. dzwoniły i pytają co słychać) to myślę, że warto.  

Nie będę powielał treści, które łatwo można znaleźć w wyszukiwarce – dlatego odsyłam do artykułu w którym opisane są te kwestie.

Aczkolwiek jednej nadal rzeczy do końca nie rozumiem – zauważyłem, że telefon nie tworzy wszystkich zdjęć w tym samym formacie. W pamięci telefonu mam zarówno .HEIC i .jpg (bez duplikatów). Nie wiem od czego to zależy, ale raczej nie będę się nad tym doktoryzował (lepiej poświęcić ten czas na robienie fot ;).

Konwersja zdjęć do .jpg

Najprościej – wystarczy pobrać i zainstalować na PC darmowy program iMazing HEIC Converter. Programik jest stosunkowo lekki (~30MB) i szybko się odpala.

Po uruchomieniu mamy do dyspozycji tylko główne okno i jeden przycisk File w menu, gdzie możemy załadować cały katalog naraz lub pojedyncze pliki (a także zarządzać aktualizacjami). Proste i łatwe.

Osobiście najczęściej korzystam z możliwości drag & drop (przenieś i upuść).

okno programu iMazing HEIC Coverter
okno programu iMazing HEIC Coverter

Po otworzeniu pliku musimy określić tylko:

 • format JPEG / PNG
 • z jaką jakością chcemy zapisać skonwertowane zdjęcie
 • czy chcemy pozostawić dane EXIF (data wykonania, typ aparatu, migawka, przysłona, ISO i inne pożyteczne informacje)

po czym klikamy na Convert i gotowe.

opcje konwersji w programie iMazing HEIC Coverter
opcje konwersji w programie iMazing HEIC Coverter

Odnośnie ustawienia jakości zdjęć – nie zalecałbym schodzić poniżej 80, a w zasadzie możemy spokojnie pozostawić na 100. Pliki z telefonu nie są zazwyczaj jakichś kosmicznych rozmiarów, a czasami zdarza się, że będziemy chcieli je później wywołać.

To wszystko na dziś, pozdrosy 👊

2 komentarze do “iPhone – konwersja zdjęć z formatu .HEIC do .jpg”

 1. Super, mega dziękuję za wskazówki. Mam jednak pytanie, co z filmami? które po przesłaniu nie można otworzyć na PC?

  1. Hej Monika, proszę bardzo 🙂 Odnośnie filmów – sam miałem taki problem, bo posiadam PC z Windowsem 10 Home.

   Problem z ich odtwarzaniem wynika z tego, że Windows nie posiada domyślnie kodeka H.265, którego używa iPhone do kompresji nagranych filmów. Można zmienić to w ustawieniach (Aparat > Formaty > Najbardziej zgodny), co rozwiąże problem na przyszłość (ustawi kodek H.264, który Windows już posiada).

   A co do problemu z odtwarzaniem już nagranych filmów… w tym wypadku zrobiłem tak, że zainstalowałem rozszerzenie HEVC ze strony Microsoft. Link tutaj: https://www.microsoft.com/pl-pl/p/rozszerzenia-wideo-hevc/9nmzlz57r3t7

   Trzeba jednak założyć sobie konto na ich stronie, możliwe że już je posiadasz. Sam kodek kosztował mnie ok. 5 zł. W internetach piszą, że jeszcze jakiś czas temu był na ich stronie za darmo 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *