zestawy kart w hearthstone

Zestawy kart w Hearthstone (część 1)

Hearthstone to gra karciana wypuszczona przez Blizzard w 2014 roku, która zyskała znacznie na popularności. Na całym świecie gra w nią kilkanaście milionów graczy, a prestiżowe turnieje z pokaźną pula nagród przyciągają wielu uczestników. Można śmiało powiedzieć, że to Hearthstone właśnie zdominował rynek karcianych gier komputerowych.

Wstęp

Z racji tego, że nie gram systematycznie i co jakiś czas robię sobie przerwę od gry,  to z reguły po powrocie czeka na mnie sporo zmian i niespodzianek. Nowa zawartość pojawia się stosunkowo często, więc poniżej przygotowałem krótkie podsumowanie.

Zawartość gry

Oprócz podstawowych zestawów kart, wszystkie kolejne są ściśle powiązane z nowymi rozszerzeniami do gry. Można je podzielić na:

 • tryby przygodowe: Naxxramas, Czarna Góra, Liga Odkrywców i Pewnej nocy w Karazhanie. Żeby zagrać w dane rozszerzenie trzeba wykupić dostęp za złoto dostępne w grze lub poprzez mikropłatności. Wyjątkiem był Naxxramas, w którym udostępniano za darmo pierwsze skrzydło trybu przygodowego. Wystarczy wykupić dostęp do przynajmniej jednego skrzydła z danego trybu, żeby móc w spokoju wyfarmić je sobie w późniejszym czasie, ponieważ z czasem tryby przygody przestają być dostępne w grze na rzecz nowej zawartości. Ewentualnie możemy zdobyć takie karty za pomocą pyłu.
 • dodatki: Gobliny vs Gnomy, Wielki Turniej, Przedwieczni Bogowie, Ciemne zaułki GadżetonuPodróż do wnętrza Un’Goro. W przypadku dodatków zwyczajnie dokupujemy w grze pakiety kart i liczymy na to, że trafi nam się jakaś kozacka karta.
 • rozszerzenia łączace tryb przygodowy i dodatki: Rycerze Mroźnego Tronu, Koboldy i Katakumby. Jest to pewne nowum w trybach rozgrywki, bo oprócz nowych pakietów kart do wykupienia, za darmo w ramach trybu przygody dostajemy możliwość skopania dupska kilku bossom, a przy okazji wpadnie nam w ręcę kilka mniej lub bardziej fajnych kart.

W ujęciu chronologicznym

 • marzec 2014: Premiera Hearthstone w wersji na PC.
 • lipiec 2014: Pierwszy tryb przygodowy: Naxxramas. Dostajemy do zdobycia 30 nowych kart. Dostępne są trzy tryby: Normalny, Wyzwania klasowe i Heroiczny, gdzie AI potrafi nieźle skopać dupę (szkoda tylko, że nie wiąże się to z żadnym bonusem dla gracza). Tematycznie tryb nawiązuje do jednej z moich ulubionych lokacji w WoW: do dużej nekropolii zamieszkałej przez pajęczaki, zmutowane muchy, oślizgłe zielone szlamolubne ooze’y i inne patchworki.
 • grudzień 2014: Ukazuje się pierwszy dodatek: Gobliny vs Gnomy – do zdobycia są 123 nowe karty. Pojawia się nowy typ stronnika: Mech.
 • kwiecień 2015: Drugi tryb przygody: Czarna Góra. I tym razem pięć skrzydeł do odblokowania. 31 nowych kart do zdobycia.
 • sierpień 2015: Nowy, drugi dodatek: Wielki Turniej. Duża paczka nowych kart, bo aż 132 sztuki.
 • listopad 2015: Trzeci tryb przygody: Liga Odkrywców jest z nami. Cztery skrzydła do odblokowania. Dostajemy możliwość zdobycia 45 nowych kart.
 • marzec 2016: Trzeci dodatek: Przedwieczni bogowie. Cała masa 134 kart, a wśród nich Przedwieczni bossowie.
 • sierpień 2016: Czwarty tryb przygodowy zatytułowany: Pewnej nocy w Karazhanie, który przynosi nam 43 nowe karty.
 • grudzień 2016: Czwarty dodatek: Ciemne zaułki Gadżetonu. Dostajemy możliwość zdobycia 132 kart. Z nowych funkcji: dostajemy specjalne karty współdzielone przez różne klasy bohaterów.
 • kwiecień 2017: Podróż do wnętrza Un’Goro. Pąty dodatek oferuje 135 nowych kart, wprowadza m.in. nowy rodzaj stronnika: żywiołaki i nowy atrybut: adaptacja.
 • sierpień 2017: Rycerze Mroźnego Tronu. Tym razem wjeżdża 135 nowych kart oraz cały darmowy tryb przygody solo, co nie zdarzyło się jeszcze do tej pory w historii tej gry. Pojawia się nowy atrybut: kradzież życia.
 • grudzień 2017: Dodatek numer siedem, czyli Kobolody i katakumby. Oferuje 135 nowych kart oraz nową rozgrywkę solo w trybie przygody. Pojawiają się nowe ficzery: kamienie mocy oraz karty broni.

Summa sumarum

Wszystkich kart w grze jest baardzo dużo (ponad 1000). Pewnym sposobem na to, żeby ogarnąć ten burdel jest aplikacja Inkeeper, która potrafi synchronizować zawartość naszego decka z serwisem HearthPwn. Może jedynie martwi nieco to, że apka jest nadal w fazie beta. W każdym razie jest to jakieś rozwiązanie, jeśli spędza nam to w nocy sen z powiek.

Wraz z kolejnymi patchami pojawiają się coraz bardziej rozbudowane opcje filtrów wyszukiwania kart w menadżerze kolekcji. Np. wchodząc do Moja kolekcja i wpisując w szukajce “atak:4” wyświetlą się wszystkie karty z takim właśnie atakiem. Ale o tym oraz o Inkeeperze więcej w kolejnych wpisie, a temat jest dość rozbudowany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *